Podróż Jeden Dzień w Uppsali
Witam po długiej przerwie w końcu mam czas, żeby spędzić trochę czasu na Kolumberze.Chciałbym zaprosić was do Szwedzkiego miasta Uppsala.Na zwiedzanie Uppsali wybrałem czerwcową sobotę już rano pięknie świeciło słońce więc malutki prowiant w plecak spakowałem również kamerę aparat i wyruszyłem pociągiem ze Sztokholmu do Uppsali.Uppsala leży 70 km na północ od Sztokholmu i około 35 km na północ od lotniska Arlanda.Podróż trwała około półtorej godziny.Jest czwartą co do wielkości szwedzką aglomeracją. Miasto leży na obu brzegach rzeki Fyrisån,Po dotarciu do centrum miasta udałem się do biura turystycznego po mapę i rozpocząłem zwiedzanie miasta.Moim priorytetem była katedra.Katedra w Uppsali to protestancka katedra zbudowana w stylu gotyckim. Kilkakrotnie przebudowywana i w XIX wieku zregotycyzowana. Architektura świątyni łączy formy nadbałtyckiego gotyku ceglanego i francuskiego gotyku katedralnego. Służy ona za kościół katedralny arcybiskupów Uppsali, kościół parafialny miejscowej parafii katedralnej, a także narodowe sanktuarium królestwa Szwecji . W roku 1435 została oddana pod patronat św. Eryka, Olafa oraz Wawrzyńca.Katedra ma status zabytku sakralnego.Katedra w Uppsali jest największą budowlą sakralną Skandynawii: ma 118,7 metrów długości, taka sama jest wysokość obu zachodnich wież. W jednej z wież umieszczone są dwa dzwony pochodzące z Polski (zrabowane w 1703 podczas wojny północnej), jeden z nich jest aktualnie największym dzwonem kościelnym w Szwecji – tzw. Thornan. Ponad południowym portalem znajduje się największy witraż Szwecji – Okno Synao powierzchni 119 m².Katedra była miejscem koronacji wielu królów i królowych Szwecji. Koronacje przeprowadzano tutaj od średniowiecza do końca XVII wieku.W katedrze spędziłem ponad godzinę.W środku znajdują się broszurki w różnych językach jest również w języku polskim. We wnętrzu katedry znajdują się groby wielu ważnych postaci w historii.
Święty Eryk – król Szwecji w latach 1156–1160. Jego relikwiarz znajduje się za ołtarzem. Domniemane szczątki świętego spoczywają w srebrnej skrzyni. Rocznica męczeńskiej śmierci patrona Szwecji była ważną uroczystością aż do czasów reformacj.
Laurentius Petri – protestancki arcybiskup Szwecji, Odnowiciel Kościoła.Gustaw I Waza – pierwszy po Unii kalmarskiej król niepodległej Szwecji, panował w latach 1523–1560, wprowadził w Szwecji protestantyzm. Spoczywa on w w dawnej kaplicy Mariackiej, w mauzoleum, pomiędzy swymi dwiema żonami. Mauzoleum zaprojektował w latach 70. XVI w. holenderski rzeźbiarz Guillaume Boyers.
Katarzyna saska – pierwsza żona Gustawa I Wazy, królowa Szwecji w latach 1531–1535
Małgorzata Leijonhufvud – druga żona Gustawa I Wazy, królowa Szwecji w latach 1536–1551
Katarzyna Stenbock – trzecia żona Gustawa I Wazy, królowa Szwecji w latach 1552–1560
Jan III Waza – syn Gustawa I Wazy, król Szwecji w latach 1568–1592
Katarzyna Jagiellonka – pierwsza żona Jana III Wazy, królowa Szwecji w latach 1568–1583. Jej nagrobek znajduje się w jednej z małych kaplic na wschodnim krańcu katedry. Umieszczono nad nim fresk przedstawiający Kraków. Według legendy królową na łożu śmierci przerażała wizja czyśćca. Jednak jej spowiednik rozwiał te obawy mówiąc, iż wizja czyśćca jest kłamstwem wymyślonym przez księży w celu utrzymania wiernych w posłuszeństwie. Berło i korona królowej wystawione są w zakrystii.Gunilla Bielke – druga żona Jana III Wazy, królowa Szwecji w latach 1585–1592
Magnus Stenbock – jeden z najważniejszych dowódców Karola XII
Karol Linneusz – szwedzki przyrodnik
Emanuel Swedenborg – szwedzki naukowiec, filozof i mistyk
Nathan Söderblom – arcybiskup Szwecji, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Na posadzce obok pozłacanego relikwiarza świętego Eryka znajduje się kamienna płyta upamiętniająca pobyt Jana Pawła II w Szwecji w 1989 roku.
Dla mnie katedra to najpiękniejsza atrakcja miasta i obowiązkowy punkt do zwiedzenia.
Następnie udałem się do ogrodu botanicznego Uppsali.Wspaniałe miejsce usiadłem na ławeczce i zjadłem kilka ciasteczek krótki odpoczynek i dalej w drogę.
Następnym punktem mojej wycieczki był XVI-wieczny zamek wybudowany w czasach, gdy Szwecja była jedną z europejskich potęg. Odegrał dużą rolę w historii tego kraju.Konstrukcja zamku została zapoczątkowana przez Gustawa Wazę w 1549 roku. W nim w 6 czerwca 1654 ogłoszono abdykację królowej Krystyny. W 1702 budowla została poważnie uszkodzona przez pożar i omal nie popadła w ruinę. Rekonstrukcja zajęła wiele lat.
Zamek w Uppsali był siedzibą władz dawnej krainy o nazwie Uppland. Dzieciństwo spędził tam szwedzki dyplomata Dag Hammarskjöld, kiedy jego ojciec Hjalmar był gubernatorem hrabstwa Uppsala.Zamek Obecnie jest siedzibą Muzeum Sztuki w Uppsali
Następnie udałem się na spacer do centrum miasta pochodziłem wśród tłumów ludzi postanowiłem wybrać się do Gamla Uppsala.Gamla Uppsala znajduje się 5 km od Uppsali więc postanowiłem,że zrobię sobie spacerek.Wczesne źródła pisane podają, że w czasach przedhistorycznych Gamla Uppsala była słynna na całą północną Europę i stanowiła siedzibę szwedzkich królów z legendarnej dynastii Ynglingów. W średniowieczu była to największa miejscowość w Upplandzie, zaś jej wschodnia część stanowiła zasadniczą część sieci budowli królewskich noszących nazwę Uppsala öd.
Według tzw. teorii dotyczącej Svealand większość naukowców wyraża przekonanie, że Gamla Uppsala, we wczesnych przekazach pisemnych nazywana Uppsalą, była miejscem, w którym znajdowała się stara pogańska świątynia kultu Asów. Teoria ta zakłada również, że Uppland oraz rejony nad jeziorem Melar były miejscem pochodzenia Svearów oraz ich państwa Svealand.
Adam z Bremy opisuje Uppsalę z roku 1070 i określa ją jako centrum kultu pogańskiego z ogromną Świątynią w Uppsali, w której znajdowały się drewniane posągi Odyna, Thora i Frejra. W Gamla Uppsala odbywał się również duże Tingi - Tingi wszystkich Szwedów oraz duży targ, Disting (targ ten odbywa się raz na rok po dziś dzień).
Inne źródła podają, że pod koniec XI wieku pod rządami króla Sven Blota nastąpiło ożywienie kultury pogańskiej. O ogromnym znaczeniu Gamla Uppsala w szwedzkiej tradycji świadczy fakt, iż kiedy Szwecja otrzymała swoje arcybiskupstwo w roku 1164, to zostało ono ulokowane właśnie w tym miejscu. W praktyce jednak, w związku ze stałym oddalaniem się pławnej wody, miejscowość straciła swoje strategiczne znaczenie.
Nad Gamla Uppsala dominują trzy duże kopce królewskie o średnicach od 55 do 70 metrów oraz tak zwany Kopiec Tingów. W mającym 8 metrów wysokości Kopcu Wschodnim prowadzono wykopaliska w roku 1847, zaś 11-metrowym Kopcu Zachodnim w 1874. Kopiec Centralny, wysokości 7 metrów, był badany w roku 1925 zaś Kopiec Tingów w latach 1989–1990 (planowane są też nowe wykopaliska).
Kopce Wschodni i Zachodni chroniły spalone szczątki książęce płci męskiej. Niektórzy stawiają hipotezę, że Wschodni Kopiec zawierał szczątki kobiety i chłopca.
Kopce są datowane na czasy wędrówki ludów, około lat 474–550 (lub 575). Oparte jest to na informacji z Sagi o Ynglingach, że pochowani tam zostali Aun, Egil i Adils (Eadgils z Beowulfa).
Na południe od Kopców Królewskich znajduje się duże cmentarzysko pochodzące z czasów rzymskiej epoki żelaza oraz germańskiej epoki żelaza
I nadszedł czas na powrót to centrum Uppsali spacerek kolejne 5 kilometrów, zaliczone zmęczony dotarłem do centrum marzyłem o zimnym piwie i tak właśnie zrobiłem pierwszy napotkany bar i zamówienie na duże zimne szwedzkie piwo.Później krótki spacer na dworzec kolejowy i powrót do Sztokholmu.Do domu dotarłem wieczorem zmęczony, ale szczęśliwy, że udało mi się zwiedzić kolejne miasto.
Koniec
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
Bardzo ladne miasto.pozdrawiam
-
...kolejna ciekawa odsłona atrakcji u sąsiada przez Bałtyk!...
-
Zajrzałam tutaj nie ze względów podróżnicznych tylko z literackich.Ostatnio zaczytuję się w mrocznych kryminałach
skandynawskich i Uppsala ciągle się w nich przewija :) -
Cieszy mnie, ze nie sama pracą zyjesz :-)
-
Dla mnie to takie miasto do którego warto jechać choćby ze względu na nazwę - Uppsala, jak to pięknie brzmi:)
A więc kiedyś pojadę.
Nie wiem czy ktoś jeszcze tak ma, że chciałby gdzieś jechać bo mu sie nazwa podoba?
Na mojej liście zawsze było też Mandalay (może przez Bajora) i Timbuktu.
I parę innych - może kiedyś. Uppsala w sumie najbliżej:)
-
Aha, duży plus za wrzucenie filmiku. Dobry pomysł, bo świetnie uzupełnia zdjęcia:) Dałem na niego plusa na YouTube:)
-
Fajna wycieczka po terenach mi zupełnie nieznanych:) Ciekawe i bardzo ładne miasto:) Z przyjemnością zapoznałem się z nim:) Pozdrawiam!
-
Jak raz w sam raz miasto na jednodniowy wypad- dziekuje za widoczki z tego nieznanego mi miejsca i ciekawy opis
Pozdrawiam -
Ja też dziękuję za spacer po pięknym i ciekawym mieście.
Pozdrawiam-) -
Dziękuję za miły i ciekawy spacer po Uppsali. Obejrzałam z przyjemnością:)
-
To jako ciekawostkę jeszcze dodam, że Gamla Uppsala kyrka stoi na miejscu dawnej osady pogańskiej, gdzie co 9 lat odbywało się święto Fröblot. Podczas uroczystości składano bogom krwawą ofiarę w postaci dziewięciu osób, wieszanych na drzewach do czasu rozkładu zwłok. Obecny kościół został wybudowany po przyjęciu chrztu przez pierwszych królów szwedzkich.
Miło powspominać z Tobą wizytę w tym pięknym mieście. -
Wojtku, z wielką przyjemnością pospacerowałam po mieście.
-
Byłam w Uppsali, bardzo ładne miasto, biorę się do czytania.